Aktywne lekcje o zdrowym żywieniu - platforma z gotowymi lekcjami dla nauczycieli szkół podstawowych

Zdjęcie: materiał organizatora

 Coraz częściej mówi się o wpływie tego co jemy na nasze zdrowie. Pamiętając o tym, że nawyki żywieniowe kształtują się już w dzieciństwie, proponujemy nauczycielom szkół podstawowych przygotowanie i realizajcę cyklu lekcji promujących tematykę zdrowego żywienia dla najmłodszych.

Zwyczaje żywieniowe w badaniach pokazują, że aż 52% Polaków preferuje kuchnię domową, rodzinną oraz spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi w formie wspólnego kucharzenia. Swoje preferencje dotyczące jedzenia dzieci przenoszą z domu do szkoły. Można to wywnioskować obserwowując menu drugiego śniadania na przerwie. Gyby podzielić je na dwie grupy, to w jednej byłaby kanapka z ciemnego pieczywa z chudziutką wędliną i liściem sałaty a na dodatek jabłko, w drugiej - jasna bułka z wątpliwą zawartością plus paczka czipsów. I chociaż każdy spotkał się z piramidą żywienia, to często jednak ulega pośpiechowi i przypadkowej diecie, nie mówiąc o pokusie zorganizowania urodzin dla dziecka w Mc Donaldzie.

Mówienie dzieciom o zdrowym żywieniu nie wystarczy, jeśli nie idzie za nim przykład, a nawet wiedza. Proponujemy zatem nauczycielom szkół podstawowych przygotowanie i realizajcę cyklu lekcji promujących tematykę zdrowego żywienia.

Zaczynijmy od tego “Jak organizm trawi pokarmy?” Na lekcji w oparciu o ten scenariusz uczniowie dowiedzą się w jaki sposób organizm człowieka przyswaja substancje odżywcze i mogą w prosty sposób zbadać aktywność amylazy ślinowej.

Odpowiedź na pytanie “Dlaczego suche chipsy są tłuste?”  będzie dla uczniów łatwa na lekcji, kiedy dzieci nauczą się min. odczytywać informacje z etykiety produktu, czy porównać zawartość tłuszczy w różnych przekąskach. Zozumieją również , dlaczego należy zachować umiar w jedzeniu.

Scenariusz lekcji “Dlaczego ludzie pierwotni byli szczupli?” przybliży uczniom zasady prawidłowego odżywiania się, wyjaśni znaczenie ruchu i ćwiczeń fizycznych w utrzymaniu zdrowia oraz wpływu zdrowego stylu życia na zdrowie człowieka.

Nasza propozycja to tylko czubek “piramidy” uczenia się o zdrowym żywieniu. Podobne scenariusze oraz wiele innych znajduje się na platformie Scenariusze lekcji. Internetowa platforma wiedzy, stworzona przez Uniwersytet Dzieci, gromadzi scenariusze lekcji napisane przez naukowców i popularyzatorów nauki dla nauczycieli. Wszystkie powstały z myślą o rozbudzaniu ciekawości, pasji i zainteresowań dzieci.  Bezpłatne scenariusze krok po kroku opisują, co może zdarzyć się na ciekawej lekcji. Więcej informacji na temat scenariuszy znajduje się w załączniku.

Tekst: materiał organizatora

Załączniki: 
ZałącznikWielkość
PDF icon Scenariusze lekcji501.26 KB
Tagi: