Eksperyment- Nabij balon w butelkę

0
56
balon w butelkę

Nadmuchanie balonu to zwykle dziecinnie prosta igraszka, ale… czy zdarzyło Ci się kiedyś nadmuchać balon wsadzony do butelki? Spróbuj zrobić to razem z nami!

Potrzebujesz:
– dwie puste butelki
– dwa balony
– rurkę do picia napojów

Przebieg doświadczenia:

Postaw dwie butelki obok siebie. Do każdej wsadź balon w taki sposób, aby część służąca jego nadmuchaniu wystawała na zewnątrz. Spróbuj nadmuchać pierwszy balon w tradycyjny sposób, przykładając do niego wargi i wdmuchując powietrze. Może sprawić ci to nie mały kłopot! Nie męcz się zbyt długo i do butelki z drugim balonem włóż słomkę (obok balonu!). Spróbuj nadmuchać balon ponownie. Czy wiesz się stało?

Wynik doświadczenia:

W otwartej i pustej butelce również znajduje się mała ilość powietrza. Gdy próbujemy nadmuchać balon, zatyka się on szyjkę butelki, przez co powietrze znajdujące się wcześniej w butelce nie ma się którędy wydostać. Nie ma więc na tyle miejsca, abyśmy mogli nadmuchać cały balon. Słomka wsadzona do butelki obok balonu pozwala na ujście powietrza znajdującego się w butelce i nadmuchanie balonu. Tylko w ten sposób jesteś w stanie nabić balon w butelkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here