Fałszywe odbicie w lustrze – zaburzenia postrzegania własnego ciała

0
344
<--break->

W czasach, kiedy najbardziej cenione są młodość, atrakcyjność i piękno nietrudno o kompleksy i niezadowolenie z własnego wyglądu. Często negatywnie o sobie myślimy czy wręcz unikamy patrzenia w lustro. Co sprawia, że tak bardzo siebie nie lubimy, jakie czyhają na nas zagrożenia i jak możemy się przed nimi chronić?

Kultura XXI wieku…

a raczej jej brak – roznegliżowane modelki i modele, chorobliwie szczupłe manekiny, nic dziwnego, że pogoń za idealną sylwetką stała się tak powszechna. Reklamy, nierzadko na granicy dobrego smaku, posługują się seksualnością, bo „to się sprzedaje”. Ludziom podoba się chuda dziewczyna o dużych oczach i długich włosach i nikt specjalnie nie zastanawia się nad tym ilu stylistów czy wizażystów pracowało nad osiągnięciem takiego efektu lub też ilu profesjonalnych grafików zajęło się później retuszem. Widoczny na plakacie wizerunek to często iluzja – połączenie wielu warstw kosmetyków z kosmetyką komputerową, jednak niedościgniony wizerunek wciąż nas mami i pociąga.

Szczenięce lata

Niestety dawno przestały być beztroskie. Niektóre dziewczynki (i nie tylko) już w wieku wczesnoszkolnym mają zastrzeżenia co do swojego wyglądu. Najczęściej uważają, że są zbyt pulchne lub jakaś konkretna część ciała zupełnie im się nie podoba. Nie tylko kultura masowa, ale i bajki dla dzieci naszpikowane są wyidealizowanymi ludzkimi postaciami, nie wspominając o najnowszych trendach w produkcji zabawek. Aby ograniczyć negatywny wpływ tych czynników na dziecko, rodzic może kontrolować programy, które dziecko ogląda w telewizji np. rezygnując z niektórych kanałów w pakiecie lub też wybierać zabawki, które pomagają dziecku w rozwoju a nie tylko cieszą oko.

Dorastanie

W miarę jak dziecko rośnie, nasiąka otaczającym go światem, porównuje się do innych, ulega modom, a także wchodzi w okres szczególnie trudny – okres dojrzewania. Rówieśnicy i to, co „na topie” staje się szczególnie ważne. Poza tym, zachodzą też zmiany w ciele, które nie zawsze są akceptowane. Należy być wyczulonym na zachowania nastolatka. Zastanowić się czy np. dziecko nie je w domu śniadań, bo spożywa je w szkole, czy może próbuje w ten sposób zyskać płaski brzuch. Zarówno w przypadku gdy zauważymy niepokojące zachowanie, jak i zupełnie profilaktycznie najlepszym rozwiązaniem zawsze jest szczera rozmowa o tym, co dla dziecka jest ważne, co daje mu szczęście, jak się ze sobą czuje. Nawet jeśli rodzic wyczuje fałsz w udzielonych odpowiedziach, będzie to sygnał, żeby uważniej przyjrzeć się swojemu dziecku.

Tylko trzy kilo mniej

Brak akceptacji swojego ciała może przejawiać się nie tylko negatywnym stosunkiem do własnej osoby czy ukrywaniem sylwetki w obszernych ubraniach. Niechęć może przerodzić się w złość i przymus natychmiastowego działania. Kroki, które zostaną podjęte – rygorystyczne diety, głodówki, zbyt intensywne ćwiczenia, używanie środków przeczyszczających – mogą skończyć się tragicznie, m. in. bulimią, anoreksją, bigoreksją (chorobliwa chęć bycia jak najbardziej umięśnionym) czy depresją. Jeśli taka sytuacja już nastąpiła – koniecznie należy sięgnąć po pomoc specjalisty i udać się na leczenie, póki nie jest za późno.

Co mogę zrobić?

Przede wszystkim starać się zatrzymać błędne koło negatywnego myślenia o sobie za pomocą racjonalnych argumentów. Poniżej kilka przykładów:

  1. Nie porównuj się z innymi – zawsze znajdzie się ktoś lepszy od Ciebie, ale jest też wiele osób, które z pewnością miałyby Ci czego pozazdrościć.
  2. Pamiętaj, że za każdą modelką, aktorem, gwiazdą stoi sztab ludzi dbających o wizerunek, stylizacje, formę.
  3. Najważniejsze jest zdrowie – nie warto ryzykować jego utraty goniąc za nieistniejącym ideałem.
  4. Jeśli marzysz o zgrabnej sylwetce – połącz pełnowartościową dietę z regularnymi ćwiczeniami.
  5. Po co skupiać się na samym nosie czy łydce – patrz na swoje ciało jako na całość.
  6. Doceniaj słyszane komplementy.
  7. Wypisz swoje zalety i mocne strony, jeśli słabości bardzo Ci doskwierają, pomyśl jak możesz je zmienić na lepsze.
  8. Znajdź sobie hobby, czerp przyjemność ze spotkań z ludźmi, otwórz się na nowe doświadczenia – nie skupiaj się cały czas tylko na sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here