Wyścigi rzutne do celu – zabawa dla najmłodszych

0
168

Świetna gra zespołowa, która uczy koncentracji oraz odpowiedzialności za wynik zespołu. Kształtuje koordynacje ruchowo – wzrokową, refleks, zwinność i szybkość poruszania się.

Warunki przeprowadzenia gry:

Plac o równej nawierzchni o wymiarach minimum 10m x 10m. W zabawie biorą udział dwie drużyny mieszane (chłopcy i dziewczynki) o równej ilości dzieci. Czas zabawy uzależniony od ilości dzieci w drużynie  – od 30 do 60 minut.

Potrzebne materiały i środki techniczne:

Do przeprowadzenia gry niezbędne są dwa koła hula-hop, dwa woreczki z piaskiem do rzutów, kreda do oznaczenia linii startu dla osoby rzucającej, linka rozdzielająca pola dla obu drużyn, podwójne kartki z kolejnymi cyframi do ponumerowania poszczególnych zawodników w każdej drużynie i szpilki lub taśma klejąca do przymocowania dzieciom kart z numerami.

Opis przebiegu gry:

Boisko dzielimy na dwie połowy. Pośrodku każdej połowy ustawiamy hula-hop. Kredą rysujemy linię startu w odległości 5m od koła. Dwie drużyny ustawiają się na dwóch połowach boiskach w rzędach na wprost swojego koła hula-hop. Kolejność ustawienia według przypiętych numerów. Pierwsze osoby w rzędzie trzymają woreczek i ustawiają się na oznaczonej linii startu. Na sygnał prowadzącego rzucają woreczkiem, próbując wcelować do koła. Po celnym rzucie biegną po woreczek, oddają osobie następnej i ustawiają się na końcu zespołu. W przypadku rzutu niecelnego, zawodnik biegnie po woreczek i ponownie ustawia się na linii rzutu niecelnego, zawodnik biegnie po woreczek i ponownie ustawia się na linii rzutów, powtórnie celując aż do skutku. Rzut uznaje się za trafny, jeżeli woreczek znajdzie się wewnątrz koła. Dopuszcza się stykanie woreczka z obręczą. Jeżeli woreczek wypadnie z koła rzutu należy powtórzyć. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona swoje zadanie i ustawi się we właściwej kolejności przed linią rzutów.

Potencjalne problemy:

Zwracać uwagę na to czy woreczek nie wypada z hula-hop oraz na to, aby osoba oczekująca na woreczek stała za linią rzutów.

Podsumowanie:

Można zadać dzieciom pytanie o emocje, jakie występują w czasie rzutów i stres  związany z koniecznością trafienia oraz odpowiedzialnością za wynik drużyny. Wspólnie rozważyć problem: co w zabawie jest korzystniejsze – szybkość czy dokładność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here