Mata dla niemowlaka – dlaczego warto?

Zabawa na podłodze nie tylko świetnie stymuluje, ale też jest najbezpieczniejsza, bo likwiduje ryzyko upadku dziecka. Można praktykować ją od pierwszych dni życia maluszka. Wcześniej trzeba jednak pomyśleć o odpowiednim podłożu – panele czy płytki są często zimne, a przede wszystkim twarde, więc każde uderzenie jest bolesne i ryzykowne. Świetnym rozwiązaniem okazuje się specjalna mata dla niemowlaka.

Dlaczego warto bawić się z dzieckiem na podłodze?

Specjaliści zajmujący się rozwojem wczesnodziecięcym są w tej kwestii zgodni: zabawa na podłodze jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka, wpływa nie tylko na kształtowanie się motoryki małej i dużej, ale też na sensorykę czy rozwój poznawczy. Leżąc na twardym, płaskim podłożu, niemowlę znajduje się w naturalnej, bezpiecznej pozycji. Ma możliwość swobodnego ruchu, a tym samym poznawania swojego ciała i opanowywania kolejnych umiejętności. Uczy się najpierw rozglądania na boki, przewracania na boczek czy podnoszenia główki, potem odpychania, turlania, siadania i raczkowania. Zabawa na macie to możliwość eksploracji otoczenia – by zaktywizować maluszka, warto w jego otoczeniu umieścić stymulujące zabawki czy książeczki. W przypadku najmłodszych dzieci te warto zawiesić na specjalnym stojaku. Z podłogi niemowlę ma możliwość obserwacji rodzinnego życia, to też świetne miejsce do wspólnej aktywności z rodzeństwem czy rodzicami. Nie bez powodu także starsze dzieci najchętniej bawią się właśnie na podłodze.

Jaką matę dla niemowlaka wybrać?

Wielu rodziców obawia się kładzenia niemowlęcia na podłogę ze względu na możliwość uderzenia się albo kontakt z chłodnym, nieprzyjemnym podłożem. To rzeczywiście może być niebezpieczne, jeśli nie zostanie dobrze zabezpieczone. Dlatego w wyprawce dla maluszka obowiązkowo powinna znaleźć się specjalna mata do zabawy. Mata dla niemowlaka osłania podłogę, ale też stwarza ciekawsze, bardziej stymulujące środowisko do zabawy. Wybierając matę dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na to, by była wykonana z przyjemnego w dotyku, przyjaznego skórze maluszka materiału. W przypadku noworodka dobrze sprawdzi się miękka mata z pałąkiem z zabawkami czy kartami kontrastującymi, w przypadku starszych dzieci antypoślizgowe maty piankowe, które zapewnią dużą i bezpieczną przestrzeń do zabawy na podłodze. Dziś wybór kolorów i wzorów mat jest ogromny – wiele z nadrukowana jest ciekawymi wzorami albo ma stymulującą malucha fakturę, częste są także interaktywne zabawki czy ruszające się elementy, które zachęcą dziecko do aktywności i pobudzą jego wszechstronny rozwój.

Redakcja szkolawformie.pl