Jak napisać list motywacyjny – kilka porad

Właśnie próbujesz się zabrać za napisanie listy motywacyjnego, ale jakoś tak brakuje ci weny i cały czas znajdujesz sobie inne zajęcia, byleby tylko tego nie robić? Przede wszystkim uspokój swoje emocje. List motywacyjny nie musi być perfekcyjny, by działał. Tak naprawdę mało ważne jest to, jak go napiszesz, bo liczy się to, co w nim zawrzesz. Treść listu ma wpłynąć na zachowanie pracodawcy i przekonać go do tego, że to właśnie ty będziesz najlepszym wyborem.

No to jak napisać list motywacyjny, aby był w stu procentach skuteczny?

Treść jest kluczowa, ale mimo wszystko o wiele łatwiej i przyjemniej czyta się takie listy motywacyjne, które zostały prawidłowo skonstruowane i poprawnie napisane. Koniecznie zadbaj o formę pracy. Nadaj jej odpowiedni i czytelny układ, który pozwoli czytelnikowi płynnie poruszać się po poszczególnych jej punktach i akapitach. Nigdy nie pisz listów motywacyjnych jednym ciurkiem i nie twórz z nich długich bloków. Podziel treści na przynajmniej kilka części. Wyznacz sobie parę punktów zaczepnych, zatytułuj je i rozdziel na akapity. Postaraj się również zadbać o aspekt wizualny pracy. Możesz skorzystać tutaj z gotowych szablonów, które znajdziesz na wielu stronach internetowych i ściągniesz zupełnie za darmo.

Treść listu

Skoro ogólny układ masz już z głowy, czas zająć się częścią najważniejszą, czyli samą treścią. Najprawdopodobniej to z nią masz największy problem. Gdybyś był urodzonym pisarzem, potrafił bajerować i chwalił się wyjątkowo lekkim piórem, raczej nie szukałbyś informacji o tym, jak napisać list motywacyjny. Postępując w ten sposób, możesz jednak sam wprowadzić się w pułapkę. Spójrz tylko na te standardowe poradniki dotyczące pisania listów motywacyjnych. Niemalże w każdym z nich znajdziesz utarte formułki i schematyczne sformułowania, którymi – według autorów tych poradników – powinieneś rozpocząć cały list bądź poszczególne jego akapity. Skoro jednak wszyscy mają dostęp do tych informacji, pomyśl tylko, jak wiele osób z nich korzysta. A ty musisz się wyróżnić. Powinieneś sprawić, by twój list motywacyjny okazał się tym jednym jedynym unikatem wśród innych. Zaufaj sobie i swojej intuicji. List nie musi być wcale schematyczny, by był świetny.

Teraz nadeszła już ta pora, w której wreszcie musisz zająć się pisaniem. Nie odkładaj pracy na później. Nawet jeśli wciąż nic nie przychodzi ci do głowy, po prostu usiądź przy biurku, połóż na nim pustą kartkę i zacznij powoli pisać. Później będziesz mógł to wszystko pozmieniać i ulepszyć. Na razie skup się na tym, by w ogóle coś zrobić.

Redakcja szkolawformie.pl