Jak sprzątać dom na wiosnę?

Razem z wiosną pojawiają się dłuższe dni, i coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie. Wiosenne porządki w domu obejmują nie tylko wnętrze, ale również ogród. Prace porządkowe powinniśmy zacząć od wnętrza. Przede wszystkim powinniśmy zmienić dekoracje w domu na bardziej wiosenne. Zaliczają się do nich rzeczy w jasnych kolorach. Dodatkowo w wiosennym wnętrzu nie może zabraknąć kwiatów. Najlepiej jeśli będą kolorowe, co dodatkowo ożywi pomieszczenia w domu, i nada im wiosenny klimat. Na oknach mogą zawisnąć jasne firanki i zasłony.

Wiosenne porządki to przede wszystkim sprzątanie

Musimy umyć okna i drzwi tak, żeby dom z zewnątrz wyglądał dobrze. Czynności takie jak mycie podłóg czy sprzątanie wykonujemy regularnie, a na wiosnę możemy wykonać czynności, które wykonujemy rzadziej. Należą do nich czyszczenie dywanów, mycie sofy i foteli w salonie. Dzięki temu, że wyczyścimy te rzeczy na wiosnę, w łatwy sposób wyschną na świeżym powietrzu.

Najważniejsza w porządkach wiosennych jest wymiana szafy na letnią. Wielu z nas nie ma wystarczająco miejsca w szafach, żeby pomieścić wszystkie bluzy, swetry i kurtki w jednym miejscu. Dlatego decydujemy się na przechowywanie w szafie sezonowych ubrań. Dzięki temu na wiosnę wyniesiemy do piwnicy, lub na strych zimowe grube swetry i kurtki, przez co zwolni się miejsce na letnie ubrania. Pod koniec sezonu zimowego musimy sprawdzić, czy wszystkie ubrania nadają się na następny sezon. Jeśli nie to nie ma potrzeby, żeby zajmowały miejsce.

Wiosenny ogród

Kolejną ważną rzeczą w wiosennych porządkach jest także zadbanie o ogród, który jest wizytówką domu. Każdy przechodzień będzie mógł zobaczyć nasz zadbamy ogród, który odnowiliśmy na wiosnę. Warto zadbać także o meble ogrodowe, które pozwolą nam spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Po zimie musimy usunąć zabezpieczenia z roślin, które miały je chronić przez mrozami. Następnie zajmiemy się nawożeniem roślin ozdobnych. Jeśli uprawiamy warzywa w ogrodzie to jest to czas na przekopanie grządki warzywnej i nawiezienie jej obornikiem. Dzięki temu warzywa będą miały odpowiednie składniki do wzrostu. Na wiosnę możemy rozłożyć tunel foliowy do warzyw. Jeśli chcemy hodować owoce takie jak maliny, borówki, truskawki lub poziomki to musimy zasadzić je na początku wiosny. Dzięki temu będą miały czas na wzrost i wydanie plonu.

Wiosenne porządki możemy także przeprowadzić w garażu, piwnicy i na strychu. Dzięki temu zyskamy miejsce do przechowywania różnych rzeczy. Dodatkowo będziemy mogli stworzyć sobie miejsce do ćwiczeń, jeśli na wiosnę planujemy zacząć zmianę sylwetki.

Redakcja szkolawformie.pl