Zabawy z dziećmi – ich wpływ na rozwój i osobowość młodego człowieka

Dzieci i ich rozwój osobisty to bardzo ważny element życia każdego rodzica. Każdy opiekun pragnie, aby jego pociecha rozwijała się prawidłowo, jak również nabywała wiele przydatnych umiejętności życiowych. Jak rozwijać sferę emocjonalną, psychiczną, fizyczna czy społeczną młodego człowieka? Jaka forma nauki jest najbardziej przyswajalna dla dzieci?

Jakie zabawy kształtują charakter i umiejętności malucha?

Głównym bodźcem i elementem dzięki, któremu dziecko zapamiętuje i kształtuje swoje cechy jest zabawa. Jest to naturalna forma ruchu i przyswajania, jak również rozwijania się i wyrażania samego siebie. to dzięki różnorodnym inscenizacjom oraz działaniom manualnym możliwe jest kształtowanie ciała i psychiki podopiecznego. Stosując różnego rodzaju gry i zabawy spełniamy rolę nauczyciela, rodzica, przyjaciela, jak również przewodnika życiowego.

Jakie zabawy z dziećmi wpływają na sferę ich rozwoju?

Zabawy z dziećmi kształtują charakter i osobowości dziecka. W naturalny i nie wymuszony sposób, maluch nabywa nowe umiejętności, rozwija umysł, logię i pamięć. Ponadto różnorodne zadania fizyczne wzbogacają paletę jego ruchów, a także precyzuję pewne narządy ruchu. Od jakich zabaw zacząć?

W co lubią bawić się maluchy?

Jedną z najbardziej popularnych zabaw dziecięcych jest tworzenie inscenizacji. Zabawa w teatr, naśladowanie ról rodzinnych i społecznych – rodzina, zabawa w szkołę, szpital – pozwoli nabyć wiele wiadomości i informacji przydatnych w dalszym życiu. Dzięki tego rodzaju zajęciom dziecko wzbogaca swoje słownictwo, kreatywność, wyobraźnię oraz pamięć. Podczas takiej zabawy możliwe jest wdrażania słówek z języka obcego oraz kształtowanie rytmiki i muzykalności.
Innym rodzajem zabaw z dziećmi są zajęcia sportowe. Dzięki nim, podopieczni mogą rozwijać siłę mięśniową, motorykę dużą i małą, koordynację, równowagę i kondycję. Tego rodzaju aktywności angażują całe ciała, uruchamiając wiele procesów fizjologicznych. Dziecko szybko się męczy oraz szybko odpoczywa, a ruch z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój fizyczny i emocjonalny. Zabawy sprawnościowe ponadto zdyscyplinują każdego młodziaka, jak również pozwolą przyswoić pewne nawyki i rytuały. Do najpopularniejszych zabaw ruchowych można zaliczyć m.in.: Berek, Stonoga, Baba Jaga Patrzy, Zbijak, Murarz i wiele innych.
Podczas zabawy z dzieckiem warto również wdrażać zabawy ze śpiewem, malowaniem, liczeniem czy porządkowaniem. Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa wspólna zabawa z rodzicami, rówieśnikami, jak również samotne, kreatywne zajęcie się sobą.

Redakcja szkolawformie.pl