Szybka nauka języka

Pragniesz wyjechać zupełnie sam do dalekiego i egzotycznego kraju, ale zanim to uczynisz, postanowiłeś opanować podstawy używanego tam języka? A może po prostu wciąż nie nauczyłeś się mówić po angielsku i chciałbyś to wreszcie zmienić, by postarać się o awans? Niezależnie od tego, jaki jest twój cel, musisz po prostu rozpocząć nową drogę kształcenia. Nie będzie ona łatwa, ale z dnia na dzień zacznie przynosić ci coraz więcej satysfakcji. Szybka nauka języka jest zresztą całkowicie możliwa. Oto kilka efektywnych sposobów, dzięki którym sam zdołasz wprowadzić ją w życie.

Po pierwsze – rozmawiaj

Zacznij mówić w obcym dla ciebie języku. Nie ma nic gorszego od zamykania się wyłącznie na gramatykę, pisanie czy czytanie, a już na pewno nie powinieneś poświęcać im więcej czasu niżeli samej mowie. Gdy już wyjedziesz do obcego miejsca, raczej nie przyda ci się zdolność do pisania przepięknych wypracować, w których trudno będzie się doszukać chociażby jednego małego błędu. Na nic zda ci się również umiejętność szybkiego czytania. Ważne okaże się tylko to, czy potrafisz porozumieć się z innymi ludźmi – ćwicz zatem jak najczęściej i rozmawiaj, gdy tylko będziesz mieć do tego okazję. Możesz nawet zapisać się na specjalne rozmówki z lektorem. Nie musisz uczęszczać na nie do specjalnych szkół językowych. Takie zajęcia prowadzone są również zdalnie.

Nowe słówka

W trakcie opanowywania obcego języka każdego dnia będziesz zapoznawać się z nowymi słówkami. Prawdopodobnie szybko wypracujesz własną technikę, dzięki której zaczniesz uczyć się ich błyskawicznie. Czy jednak aby na pewno pozostaną one w twojej pamięci? Jeżeli nie zaczniesz używać nowo poznanych słówek w rozmowie bądź piśmie, już po tygodniu totalnie o nich zapomnisz, a po miesiącu nie będziesz pamiętać, że taki wyraz w ogóle istniał. Szybka nauka języka polega głównie na ciągłej praktyce. Nie próbuj więc wkuwać regułek na pamięć. Gdy już stwierdzisz, że opanowałeś nowe słowo, zacznij układać z nim różne zdania i wplataj je w swoje wypowiedzi. Rób to jak najczęściej. Osiągniesz więcej, gdy w taki sposób nauczysz się chociażby trzech wyrazów, niż gdybyś ten czas poświęcił na bezmyślne wkuwanie całej listy słówek.

W nauce obcych języków kluczowa okazuje się jednak tylko jedna rzecz – systematyczność. Na pewno nie osiągniesz zamierzonego celu, jeżeli do książek będziesz przysiadać tylko wtedy, gdy znajdziesz na to wolną chwilę. Ustal więc sobie, że codziennie pouczysz się przynajmniej przez pół godziny. Na pewno zdołasz wygospodarować chociażby te trzydzieści minut każdego dnia.

Redakcja szkolawformie.pl