Ile kosztuje dobry alkomat profesjonalny?

Alkomaty to urządzenia mierzące stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki nim możemy sprawdzić, czy jesteśmy w pełni trzeźwi — na przykład, zanim wsiądziemy do samochodu. Jazda w stanie nietrzeźwości oznacza nie tylko mandat, lecz przede wszystkim narażenie na niebezpieczeństwo siebie, przewożonych pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Dlatego na zakup alkomatu decydują się zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm. Przy wyborze ważna jest cena i funkcjonalność urządzeń.

Różne rodzaje alkomatów

Na rynku można znaleźć wiele alkomatów, które różnią się wyglądem i ceną. Najważniejsza sprawa to jednak zamontowany czujnik, bo od niego zależy precyzja pomiaru. Tańsze modele alkomatów posiadają czujniki półprzewodnikowe, jednak nie są zbyt dokładne. Na rezultat pomiaru mogą wpływać inne substancje zawarte, na przykład, w spożywanych wcześniej posiłkach.

Niezawodność i precyzja pomiaru

Dużo wyższą dokładność zapewniają sensory elektrochemiczne. Takie alkomaty są droższe, ale jednocześnie niezawodne, a na wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne. Rezultat badania jest podawany bardzo szybko, a alkomat może być używany przez dłuższy czas bez konieczności serwisowania. Są to cechy, które powinien posiadać każdy dobry alkomat.

Alkomaty profesjonalne

Najbardziej zaawansowane alkomaty pozwalają na uzyskanie pomiarów z bardzo niskim błędem wynoszącym tylko 0,05‰. Mogą być więc wykorzystywane we wszelkich miejscach, gdzie ważne jest uzyskanie wiarygodnych wyników. Są stosowane nie tylko w firmach, lecz także szkołach, szpitalach, a także przez Policję. Zazwyczaj posiadają rozszerzony zakres pomiarowy w granicach 4.00‰ lub 5.00‰ oraz pamięć przechowującą historię wykonanych badań.

Kupując taki alkomat mamy pewność, że uzyskamy wyniki zbliżone lub wręcz takie same, jak przy kontroli drogowej. Wiele alkomatów oferuje sklep Kalibrujemy.pl. W dziale urządzeń profesjonalnych znajdziemy alkomaty elektrochemiczne, które mogą być wygodnie przenoszone, z dużymi wyświetlaczami LCD i możliwością regulacji różnych parametrów pracy. Bardzo istotny jest fakt, że posiadają one atesty europejskie gwarantujące wiarygodność i dokładność uzyskanych wyników pomiaru.Ceny urządzeń zależą od producenta i stopnia zaawansowania alkomatu. Można je kupić już za niecałe 400 zł, tak jak AlcoFind AF-35C. Jest to urządzenie posiadające wytrzymałą obudowę z tworzywa ABS, jest kompaktowe i pozwala na bardzo szybkie wykonanie badania trzeźwości. Oczywiście dostępne są także urządzenia dużo droższe, wyposażone w wiele bardziej zaawansowanych funkcji ułatwiających obsługę. Wszystko zależy od naszych potrzeb, ale do użytku osobistego wystarczy mniej rozbudowane urządzenie. Ważny jest rodzaj czujników, trwałość alkomatu oraz posiadanie atestu zgodnego z europejskimi normami.

Okresowa kalibracja

Trzeba też pamiętać, że każdy alkomat wymaga cyklicznej kalibracji. Oznacza to przywrócenie działania urządzenia do stanu fabrycznego tak, aby wskazywało poprawne wyniki badania. W przypadku alkomatów elektrochemicznych kalibrację należy wykonywać po przeprowadzaniu około 500 pomiarów. Zwykle jest to usługa płatna, ale sklep Kalibrujemy.pl oferuje alkomaty wraz z programem darmowej kalibracji. Dodatkowo urządzenia mają przedłużoną gwarancję producenta nawet na okres 10 lat. Z pewnością warto zainteresować się tą ofertą.Dobry alkomat powinien charakteryzować się komfortem użytkowania oraz dokładnymi pomiarami. Trzeba go przechowywać w odpowiednich warunkach — unikać mrozu i wysokich temperatur. Urządzenia profesjonalne wyposażone w sensory elektrochemiczne spełniają wysokie wymagania jakościowe, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

Redakcja szkolawformie.pl