Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty?

Pierwszy dzień szkoły to niezmiernie ważny dzień dla dziecka, jak i jego rodziców. Przygotowanie wyprawki należy rozpocząć dużo wcześniej. Jednym z najważniejszych elementów szkolnego wyposażenia naszego małego ucznia jest tornister. Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty, by był nie tylko piękny, ale również praktyczny?

Na co zwrócić uwagę wybierając plecak?

Książki, ćwiczenia, zeszyty, drugie śniadanie oraz strój na w-f. Dużo tego wszystkiego musi znaleźć się w plecaku dziecka. Trzeba pamiętać, że pierwszoklasista to nadal małe dziecko. Często obciążenie plecaka jest dużo większe niż pozwalają na to normy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wybierając plecak dla pierwszoklasisty, należy zwrócić uwagę na ściankę przylegającą do pleców. Musi ona być usztywniona, by ciężar rozłożony był równomiernie na całych plecach. Szelki powinny być regulowane i szerokie dzięki temu dziecko bez problemu będzie mogło zakładać zdejmować tornister. Szerokie szelki nie będą wżynały się w ramiona.

Wybierając plecak dla pierwszoklasisty należy zwrócić uwagę, by był szerszy niż wyższy. Rozciągnięcie wzdłuż ramion, a nie kręgosłupa, pozwoli lepiej rozłożyć ciężar, co jest zdrowsze dla kręgosłupa.

Kolejnym elementem plecaka są odblaskowe elementy, które naszyte są na klapie, ramionach czy bokach plecaka. Jest to niezmiernie ważne, gdy dzieci samodzielnie wracają do domu.

Wzór również ma znaczenie

Plecak dla pierwszoklasisty ma ogromne znaczenie dla naszego ucznia. Pierwsze spotkanie ze szkoła to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Warto zadbać, by miało plecak, który będzie mu sprawiał radość.

Dziewczynki uwielbiają plecaki z motywami zwierzęcymi oraz bajkowymi. Jednorożce, pieski czy urocze kotki będą podobały się wielu uczennicom. Chłopcy uwielbiają klocki Lego, rakiety czy piłkarzy.

Jak pakować plecak dziecka?

Nie tylko wybór plecaka dla pierwszoklasisty jest ważny. Duże znaczenie ma umiejętność poprawnego spakowania tornistra. Dziecko powinno się tego uczyć od pierwszych dni szkoły.

Najcięższe rzeczy powinny trafiać na samo dno plecaka. Lżejsze na wierzch. Dodatkowe kieszenie warto wykorzystać na piórnik, drugie śniadanie czy obuwie na zmianę. Wszystkie rzeczy w tornistrze powinny być tak ułożone, by w trakcie ruchu nie zmieniały swojego położenia. Ważne jest również, by ciężar był rozłożony równomiernie.

Wybór plecaka dla pierwszoklasisty jest bardzo ważny. Dziecko bardzo często będzie w nim nosiło dużo więcej kilogramów niż powinno. Solidny, dobrze dobrany tornister chociaż w niewielki stopniu odciąży małego ucznia.

Redakcja szkolawformie.pl