Jak działają zabawki sensoryczne na słuch i wzrok niemowlaka?

W zależności od rodzaju zabawki sensoryczne wpływają na dziecko pobudzająco lub uspokajająco. Ich zadaniem jest wszechstronnie rozwijać i korygować ewentualne opóźnienia rozwojowe wśród dzieci. Sensoryczne zabawki dla niemowląt podzielone są na grupy. Każda z nich stymuluje inny zmysł, ewentualnie dwa równocześnie.

Jak wybierać zabawki sensoryczne dla niemowlaka?

Ważna jest świadomość rodzica, by dobrał dziecku odpowiednią zabawkę, by była pomocna, a nie szkodziła. Na przykład niemowlę zbytnio pobudzone wielokolorową zabawką ma trudności w zasypianiu, co negatywnie wpływa także na wypoczynek opiekuna.

Niemowlę bardzo podatne jest na bodźce z otaczającego go świata. Szczególnie wrażliwe jest na hałas. Dlatego wybierając zabawkę sensoryczną, należy wybrać taką, która jest w miarę cicha.

Może to być pluszaczek szumiący lub pozytywka o delikatnych dźwiękach. Grzechotki, którymi wodzimy dziecku przed oczami, również powinny wydawać ciche dźwięki.

Ile bodźców wzrokowych dla niemowlęcia?

Niemowlę potrzebuje niewiele bodźców wzrokowych. Sprawdzą się zatem zabawki sensoryczne o 2 lub 3 kolorach. Do pobudzenia mogą to być np. książeczki z kontrastowymi dużymi obrazkami.

Dzieci najmłodsze bardzo lubią patrzeć na książeczki z obrazkami czarno białymi. Jednak, jeżeli maluch potrzebuje silniejszego pobudzenia, można wybrać książeczkę, mającą w swych ilustracjach dodatkowo czerwone elementy.

Do 6 miesiąca życia maluszek jest leżący. Książeczkę zatem ustawiamy pionowo przy bocznych szczebelkach łóżeczka, by niemowlę mogło na ilustracje swobodnie patrzeć, przekręcając główkę na bok.

Jak działa mata sensoryczna na niemowlę?

Mata z pałąkami jest bardzo wygodną zabawką dla niemowlęcia. Na pałąkach zaczepione są jedno lub wielokolorowe zabawki w różnych kształtach. Im mniej kolorystyczne zawieszki na pałąkach, tym dziecko jest spokojniejsze.

Im więcej barw w zabawce, tym bardziej dziecko staje się pobudzone. Powierzchnia maty ma również naniesione sensoryczne ilustracje. Gdy niemowlę leży na brzuchu, może swobodnie się im przypatrywać.

Jakie zabawki sensoryczne do chwytania dla niemowlęcia?

Sensoryczne zabawki wpływają na wymuszenie w dziecku otworzenia piąstki, by mogło chwycić zabawkę w rączkę. Rozmiar tych zabawek musi być dopasowany, by nie wypadły dziecku z dłoni.

Mogą to być grzechotki, gryzaczki, szmatki i piłeczki. Każda powinna być innego kształtu, by malec mógł nie tylko im się przypatrywać, ale także poznawać ich gramaturę.

Warto pamiętać, że dzieci w wieku niemowlęcym lubią badać przedmioty językiem. Dlatego zabawki muszą być czyste i bezpieczne. Powinny także być odpowiednio duże, by dziecko ich nie połknęło lub się nimi nie udławiło.

Redakcja szkolawformie.pl