Jak wspierać samodzielność dziecka?

Chyba każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było samodzielne. Niestety wielu rodziców sabotuje samodzielność swojego malucha. Dlaczego? Często wynika to po prostu z tego, że dzieci są wyręczane w wielu codziennych prostych czynnościach. Czasami sabotowanie podszyte jest też zwyczajnym lękiem o swoje dziecko. Tak mogą zachowywać się rodzice, u których wyobraźnia dotycząca tego, co potencjalnie złego może spotkać dziecko, pracuje wyjątkowo intensywnie.

Jak wychować samodzielne dziecko?

Samodzielność dziecka w bardzo dużym stopniu zależy zatem od tego, na co pozwolą mu rodzice. Trzeba sobie to uzmysłowić, zdać z tego sprawę i zwyczajnie pozwolić dziecku na popełnianie różnych błędów, które są zupełnie naturalne w procesie rozwoju i usamodzielniania się. Maluch na początku będzie niezdarny, będzie robił wszystko znacznie dłużej, czasami sobie nie poradzi, zwróci się o pomoc lub będzie chciał zrezygnować. Warto pozwolić mu na to wszystko. Czasami dziecko potrzebuje wsparcia, na przykład wtedy, gdy zadanie jest zbyt trudne i przerasta jego możliwości. To nic złego zrobić coś za dziecko. Trzeba jednak znać umiar i granice. Nie we wszystkim go wyręczać, bo dziecko nigdy nie poczuje się kompetentne. A to właśnie jest mu potrzebne do budowania poczucia własnej wartości.

Jak wspierać samodzielność dziecka w domu?

Jak zatem wspierać samodzielność swojego dziecka w domu? Po prostu pozwalać mu na więcej. Zachęcać go do tego, aby wykonywało proste czynności samoobsługowe. Mowa tutaj na przykład o zakładaniu ubrań i rozbieraniu się, myciu się, szorowaniu zębów. Maluch powinien od jak najwcześniejszych etapów swojego życia samodzielnie jeść, pić. Dobrze, jeśli pozwala mu się na doświadczenie różnych czynności. Warto być obok, towarzyszyć i sprawdzać, czy wszystko przebiega bezpiecznie, ale jednocześnie pozwalać. W ten sposób dziecko uczy się nowych umiejętności, zdobywa wiedzę i nabiera sprawności.

Rodzice wręczający i lękliwi

Dobrze znać podstawy psychologii. To właśnie dzięki temu można mieć większą świadomość odnośnie własnych zachowań i tego, jak wpływają one na rozwój naszego dziecka. Rodzice lękowi, wręczający, wysyłają swojemu dziecku komunikat, który niesie informacje, że mu nie ufają. To bardzo negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości i samoocenę. Zatem przestańmy wyręczać dzieci, pokażmy mu, że im ufamy. Demonstrujmy, jak należy robić różne czynności, chwalmy, gdy się powiedzie, nie gańmy, gdy coś nie wyjdzie. Pierwsze lata życia dziecka to najważniejszy czas, kiedy budują się podwaliny jego samooceny.

Redakcja szkolawformie.pl