Szukasz pracy? Przygotuj porządne CV!

Zapewne szukając pracy niejednokrotnie zastanawialiście się, co decyduje o tym, że jednym jej znalezienie przychodzi z dużą łatwością, natomiast innym sprawia dużo trudności. Myśleliście sobie jak to możliwe, że ten przysłowiowy Kowalski, którego przecież dobrze znamy tak szybko został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a my w dalszym ciągu wysyłamy swoje CV rozmaitym rekruterom, czekając na telefon od któregoś z nich. I właśnie w tym miejscu pada „magiczny” zwrot CV. A magiczny, bo to właśnie od tego jak dobrze napiszemy swój życiorys będzie zależało, czy w ogóle ktoś z przeglądających go osób, zwróci na niego swoją uwagę, a tym samym, czy zwróci swą uwagę na nas. Zastanówmy się więc jak napisać CV, żeby było po pierwsze merytoryczne, po drugie atrakcyjne, a po trzecie chwytliwe.

Istotne informacje

W pierwszej kolejności zadbajmy o rzetelność przygotowany przez siebie informacji, które w CV chcemy zawszeć. Zastanówmy się, które pozycje mogą być istotne dla osób przeglądających nasz dokument i które mogą mieć istotny i realny wpływ na podjęcie decyzji, że to właśnie my zostaniemy wytypowani do spotkania. Nie będę przypominał o danych osobowych, ale koniecznie zwrócę uwagę na to, żeby dobrze i chronologicznie przedstawić historię swojego zatrudnienia. Koniecznie musimy wyartykułować nasze mocne strony, a także osiągnięcia jakimi się legitymizujemy. To z pewnością pozytywnie wpłynie na odbiór naszego CV.

Życiorys

W dalszej kolejności zwracamy uwagę na atrakcyjność naszego życiorysu. Co znaczy atrakcyjne CV? To takie, w którym między innymi dobrze dobrana jest szata graficzna, teksty i akapit odpowiednio ułożone i wyjustowane, a wszystko opatrzone naprawdę profesjonalnym zdjęciem. No właśnie – profesjonalnym! Nie zdjęciem z wakacji i też nie takim, a którym widać jak robimy sobie selfie pozując w jakiejś kompletnie oderwanej scenerii. Wierzcie mi, że osoby odpowiedzialne w firmach za czytanie CV, będą zwracały uwagę na jakość naszego zdjęcia i oprawę graficzną dokumentu. W tym miejscu wspomną również o mailu. Niech będzie to po prostu imię i nazwisko, a skrzynka niech pochodzi od znanego dostawcy usług pocztowych.

Ostatnim punktem, na który zwracam uwagę jest chwytliwość naszego życiorysu. Co znaczy chwytliwy życiorys? Jest to taki, który szybko potrafi zaciekawić osobę czytającą nasze CV. Jakiś przykład? Proszę bardzo. Dodanie do CV pozycji „cele zawodowe” z pewnością nie ujdzie uwadze rekrutera. Niech zatem będzie to kilka zdań o nas i o tym co determinuje to, że chcemy aplikować na to konkretne stanowisko pracy. Tym bardziej, że nie zawsze dołączamy list motywacyjny.

Jak widzicie napisać CV nie jest wcale trudno. Napisać dobre CV również nie jest jakoś skomplikowane. Ważne, żebyśmy podeszli do tego bardzo poważnie i z pełną świadomością, że od tego właśnie dokumentu może zależeć czy w ogóle zostaniemy zaproszeni na rozmowę.

Redakcja szkolawformie.pl