Praca w mediach – zalety i wady

Spora ilość młodych ludzi, zwłaszcza tych mających wysokie ambicje, marzy o tym, by prędzej czy później rozpocząć pracę w mediach. Dziś ten świat obejmuje w końcu szereg różnych zawodów. W mediach pracują jednak przede wszystkim dziennikarze, którzy często wiodą tak dosadnie życie, że raczej nie mają na co narzekać. Wszyscy im zazdroszczą. Wszyscy chcieliby być na ich miejscu. A czy rzeczywiście praca w mediach jest tak kolorowa, jak to wydaje się ludziom, którzy przyglądają się jej z boku?

Czy warto pracować w mediach?

Osoby pracujące w mediach na pewno wiele zyskują. Wykonywany przez nich zawód wręcz zmusza ich i popycha do ciągłego rozwoju. Nie mogą stanąć w miejscu czy chociażby na moment się zatrzymać. Muszą cały czas przeć do przodu, zdobywać kolejne umiejętności i zapisywać się na wszelakie kursy, by tylko nie dać się wygryźć młodszej koleżance z sąsiedniego działu. Dobry pracownik to taki pracownik, który stawia na swój samorozwój. Ludziom czasem ciężko się do niego zmotywować, ale akurat osoby pracujące w mediach na to nie narzekają, bo wiedzą, że jeśli przestaną się starać, najprawdopodobniej szybko utracą swoją posadę. Najwięksi przedsiębiorcy nie mają w końcu problemów ze zwalnianiem pracowników. Jeżeli ktoś przestaje im odpowiadać, po prostu zastępują go kimś lepszym.

Nie jest łatwo

To ciągłe dążenie do bycia coraz lepszym i lepszym może być jednak bardzo frustrujące. Nic więc dziwnego w tym, że niektórzy dziennikarze sami przyznają się do regularnego korzystania z usług terapeutów. Po prostu nie radzą sobie z wszechogarniającym ich stresem. Każdy dzień mają wypełniony licznymi zadaniami i wiedzą, że jeśli z którymś z nich sobie nie poradzą, to w najlepszym wypadku utracą premię. Muszą doskonale organizować swój czas pracy. Starają się go dzielić w taki sposób, by wyrobić się ze wszystkim, ale nieraz zabierają część zadań ze sobą do domu i przesiadują nad nimi do późnych godzin wieczornych. Praca w mediach jest więc męcząca, stresująca i często frustrująca. Tylko nieliczne jednostki potrafią poradzić sobie z tyloma negatywnymi emocjami, by przerodzić je w coś pozytywnego.

Na pewno nie każdy człowiek jest przystosowany do pracy w mediach. Osoby, które z natury są raczej nieśmiałe, mają trudności z nawiązywaniem nowych znajomości i kiepsko radzą sobie z organizacją czasu pracy, najprawdopodobniej totalnie nie poradzą sobie w tak ciężkich warunkach. Dla nich praca w mediach będzie zbyt intensywna i zbyt wykańczająca psychicznie. A nie warto aż tak się poświęcać wyłącznie dla większych pieniędzy.

Redakcja szkolawformie.pl