Jak więcej zapamiętać?

Żyjemy w bardzo zabieganych czasach. Nie starcza nam czasu na najpotrzebniejsze czynności, takie jak przygotowywanie posiłków – w końcu coraz więcej z nas je żywność wysoko przetworzoną, którą wystarczy jedynie włożyć do piekarnika lub mikrofali, poczekać 3 minuty i zjeść w mgnieniu oka. Nie starcza nam też czasu na najpowszechniejsze przyjemności dnia codziennego, takie jak obejrzenie filmu wieczorem, zagranie w grę czy wyjście na miastu do baru lub klubu.

Coraz mniej czytania

Czasu nie starcza nam również na czytanie. Niestety z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce coraz bardziej spada. Polacy czytają w 2020 roku zdecydowanie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Niestety dochodzi do tego jeszcze jeden przykry fakt – nie dość, że czytamy rzadziej, to czytamy również o wiele mniej efektywniej. Coraz mniej rozumiemy z tego co dane nam jest przeczytać. Potrzebujemy coraz więcej czasu żeby przetrawić dostarczany nam tekst, żeby go zrozumieć i zanalizować, żeby się zastanowić. Oczywiście problem ten jest znany naukowcom od dawna i wynika on między innymi z tego, że jesteśmy w obecnych czasach narażeni na ogromną liczbę bodźców zewnętrznych, których jeszcze 50 czy 100 lat temu nie było. Chodzi tu oczywiście o telefony komórkowe, ale także o telewizję, internet, radio, muzykę która jest obecnie wszędzie dostępna i różnego rodzaju inne urządzenia elektroniczne, które posiadamy w naszych domach.

Na szczęście istnieje kilka metod, które mogą nam pomóc w tym jak więcej zapamiętać

Pierwszą i najpowszechniejszą metodą, którą wielu z nas stosuje mimowolnie, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, jest czytanie danego tekstu na głos. Czytanie na głos jest przede wszystkim zdrową praktyką. Robienie tego sprawa, że nasz organizm się dotlenia, poprawia się nasza praca płuc, mięśni i serca, a także poprawia się nasze krążenie. Czytanie na głos sprawia też, że lepiej zapamiętujemy czytany tekst. Jest tak ponieważ musimy się wtedy bardziej angażować w czytanie danej książki zamiast zwykłego śledzenia strony naszym wzrokiem.

Inną metodą jest czytanie książek w wersji papierowej. Mimo, że e-booki to bardzo wygodne i nowoczesne rozwiązanie, to wielu naukowców jest zgodnych co do tego, że czytanie z e-booków sprawia, że zapamiętujemy mniej niż w przypadku papierowych książek.

Jeszcze jedną przydatną metodą może być robienie notatek w trakcie gdy czytamy naszą książkę. Dzięki temu nawet jeżeli zapomnimy jakiegoś fragmentu czytanej historii, to będziemy mogli ją sobie szybciej przypomnieć zaglądając do naszych krótkich notatek.

Redakcja szkolawformie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.