Jak więcej zapamiętać?

Żyjemy w bardzo zabieganych czasach. Nie starcza nam czasu na najpotrzebniejsze czynności, takie jak przygotowywanie posiłków – w końcu coraz więcej z nas je żywność wysoko przetworzoną, którą wystarczy jedynie włożyć do piekarnika lub mikrofali, poczekać 3 minuty i zjeść w mgnieniu oka. Nie starcza nam też czasu na najpowszechniejsze przyjemności dnia codziennego, takie jak obejrzenie filmu wieczorem, zagranie w grę czy wyjście na miastu do baru lub klubu.

Coraz mniej czytania

Czasu nie starcza nam również na czytanie. Niestety z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce coraz bardziej spada. Polacy czytają w 2020 roku zdecydowanie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Niestety dochodzi do tego jeszcze jeden przykry fakt – nie dość, że czytamy rzadziej, to czytamy również o wiele mniej efektywniej. Coraz mniej rozumiemy z tego co dane nam jest przeczytać. Potrzebujemy coraz więcej czasu żeby przetrawić dostarczany nam tekst, żeby go zrozumieć i zanalizować, żeby się zastanowić. Oczywiście problem ten jest znany naukowcom od dawna i wynika on między innymi z tego, że jesteśmy w obecnych czasach narażeni na ogromną liczbę bodźców zewnętrznych, których jeszcze 50 czy 100 lat temu nie było. Chodzi tu oczywiście o telefony komórkowe, ale także o telewizję, internet, radio, muzykę która jest obecnie wszędzie dostępna i różnego rodzaju inne urządzenia elektroniczne, które posiadamy w naszych domach.

Na szczęście istnieje kilka metod, które mogą nam pomóc w tym jak więcej zapamiętać

Pierwszą i najpowszechniejszą metodą, którą wielu z nas stosuje mimowolnie, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, jest czytanie danego tekstu na głos. Czytanie na głos jest przede wszystkim zdrową praktyką. Robienie tego sprawa, że nasz organizm się dotlenia, poprawia się nasza praca płuc, mięśni i serca, a także poprawia się nasze krążenie. Czytanie na głos sprawia też, że lepiej zapamiętujemy czytany tekst. Jest tak ponieważ musimy się wtedy bardziej angażować w czytanie danej książki zamiast zwykłego śledzenia strony naszym wzrokiem.

Inną metodą jest czytanie książek w wersji papierowej. Mimo, że e-booki to bardzo wygodne i nowoczesne rozwiązanie, to wielu naukowców jest zgodnych co do tego, że czytanie z e-booków sprawia, że zapamiętujemy mniej niż w przypadku papierowych książek.

Jeszcze jedną przydatną metodą może być robienie notatek w trakcie gdy czytamy naszą książkę. Dzięki temu nawet jeżeli zapomnimy jakiegoś fragmentu czytanej historii, to będziemy mogli ją sobie szybciej przypomnieć zaglądając do naszych krótkich notatek.

Redakcja szkolawformie.pl