Zdrowe przysmaki dla dzieci

Małe dzieci bardzo lubią podjadać pomiędzy głównymi posiłkami, jednak należy zwrócić ogromną uwagę na jakość produktów. Dieta dzieci powinna być bogata w witaminy i mikroelementy. Z kolei cukier należy ograniczyć, gdyż sprzyja on pojawianiu się wielu schorzeń, na przykład cukrzycy. Doskonale gdy przekąski są bogate w błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit i ułatwia wypróżnianie.

Szukaj w internecie

Szukając pomysłów na zdrowe przekąski dla dzieci warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. W okno wyszukiwania wystarczy wpisać krótkie hasło, na przykład jak samodzielnie przygotować zdrowe przekąski dla malucha lub pomysły na szybkie desery.
W wynikach wyszukiwania pojawią się adresy popularnych blogów kulinarnych oraz ciekawe artykuły. Samodzielnie można przygotować wiele pysznych przekąsek, na przykład domowy pudding, na bazie nasion chia lub siemienia lnianego, kisiel z sezonowych owoców, tartę, zapiekane owoce bądź sałatkę owocową. Kilkuletnie dziecko można również zachęcić do udziału w przygotowaniach deseru. Maluch z całą pewnością chętnie zaangażuje się w krojenie owoców lub mieszanie składników.
Z jabłek, bananów, batatów czy selera można przygotować domowe chipsy. Dowolne warzywo wystarczy pokroić na słupki i ususzyć w piekarniku. Przed wysuszeniem można skropić je odrobiną soku z cytryny lub oliwy z oliwek.

Pożywne i smaczne

Dietetycy zalecają również podawanie maluchom wafli ryżowych bez dodatków, chrupek kukurydzianych oraz domowych ciasteczek pełnoziarnistych. Dla starszego dziecka warto samodzielnie przygotować batony musli, które będzie mogło zabrać ze sobą do szkoły lub na trening.
Do przygotowania pożywnych batonów wystarczy kilka łyżek płatków owsianych, rodzynki, orzechy, odrobina miodu i inne ulubione bakalie. Wszystkie składniki należy ze sobą dobrze wymieszać i włożyć na kilka godzin do lodówki. Gdy masa nieco stwardnieje wystarczy pokroić ją na niewielkie kawałki.
Alternatywą dla owocowych jogurtów są jogurty naturalne. Są one dużo zdrowsze, mniej kaloryczne i posiadają dobre bakterie, które znakomicie wpływają na jelita. Do jogurtu naturalnego można dodać maliny, borówki, truskawki, banany czy też płatki owsiane.
Wiele książek kucharskich z pomysłami na dania główne i desery dla dzieci znaleźć można w księgarniach stacjonarnych jak i internetowych. Do wyboru są książki pochodzące od różnych producentów. Ich ceny mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Warto zainwestować w egzemplarz cieszący się sporą popularnością wśród młodych rodziców.

Redakcja szkolawformie.pl