Zabawy plastyczne dla dzieci – cel, przebieg i przykłady

Zabawy to bardzo ważny aspekt rozwoju i kształtowania świadomości młodego człowieka. Dzięki ciekawie przeprowadzonym działaniom możliwe jest kształtowanie zarówno sfery emocjonalnej, psychicznej, fizycznej, jak i społecznej i wychowawczej. Dobrze dobrane zabawy pozwalają rozwijać się mózgowi, pamięci, logicznemu myśleniu czy kreatywności. Wiele z aktywności znacząco wpływa również na motorykę i manualność dziecka. Jednym z rodzajów zabaw kształtujących są zabawy plastyczne dla dzieci.

Jakie przedsięwzięcia wspomogą rozwój malucha?

Jakie akcesoria urozmaicą zabawę?
Zabawy plastyczne dla dzieci to bardzo ciekawe, lubiane i kreatywne zajęcia. Ówczesna technologia oraz dostępność różnego rodzaju materiałów zapewnią świetną zabawę, jak również posiada wiele walorów edukacyjnych.

Jakie metody wykorzystywane są podczas zajęć plastycznych?

– malowanie rękami – zabawa pozwalająca wyrazić swoje emocje i osobowość. Bardzo lubiana przez dzieci, z chęcią wykonywana w każdym wieku. Do zabawy potrzebne są kartki papieru, farby – nieuczulające – rączki malucha i głowa pełna pomysłów. Dziecko maczając rączki w rozrobionej farbie może tworzyć własny obraz zarówno paluszkami, jak i całymi dłońmi. Dzięki temu ćwiczeniu możliwe jest nabywanie wielu umiejętności i cech takich jak: kreatywność, pomysłowość, dotyk, poznawanie struktur, wiele innych.
– tworzenie z plasteliny, ciastoliny, masy solnej – zajęcia takie wzbogacają wyobraźnię, jak również niezmiernie kształtują cechy manualne dziecka. Produkt, z którego dziecko będzie tworzyło można zakupić w sklepie lub wyprodukować domowym sposobem. Zabawy te zajmą każdego malucha na długie chwile, jak również wywołają u niego uśmiech, radość i zadowolenie.
– praca plastyczna „Odbitki” – podczas wykonywanie tego ćwiczenia, dziecko kształtuje procesy myślowe, poznaje strony, a także wzbogaca wiedze na temat lustrzanych odbić. Ćwiczenie wykonywane jest na złożonej kartce z użyciem odpowiednich farb. Dziecko tworzy obraz, kształt, znak na jednej stornie kartki, następnie odbija dzieło na wolnej połówce płótna. Całość tworzy niesamowite i pomysłowe dzieło.
– zabawy z wycinaniem – dzieci powinny również kształtować cechy manualne i motoryczne. Dzięki wycinaniu możliwe jest usprawnianie paluszków, jak również kształtowanie siły mięśniowej. Wycinanie pewnych elementów, tworzenie własnych puzzli czy kolażu usatysfakcjonuje każdego małego człowieka, dostarczać wiele radości i korzyści.
Zabawy plastyczne dla dzieci rozwijają nie tylko sferę psychiczną czy emocjonalną, dzięki odpowiednio przeprowadzonym zajęciom możliwe jest poznanie predyspozycji, zdolności i możliwości podopiecznych.

Redakcja szkolawformie.pl