Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa o pracę, to prawdopodobnie jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu. Dostając na nią zaproszenie, zdajemy sobie sprawę, że to jedyna szansa, by pokazać się z jak najlepszej strony i przekonać do siebie pracodawcę. Właśnie w tym momencie paraliżuje nas strach. Chociaż mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, to rozmowa kwalifikacyjna zdaje się temu twierdzeniu zaprzeczać. Dlatego poza przygotowaniem merytorycznym, musimy zadbać również o schludny wygląd i zapanować nad ogarniającym nas napięciem, żeby zachowywać się jak najbardziej naturalnie.

Przygotowanie do rozmowy

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Podstawą jest sprawdzenie informacji o firmie, w której chcemy pracować. Znajomość jej usług, historii, produktów, pracowników i konkurencji, nie tylko pokaże rekruterowi, że zależy nam na danym stanowisku, ale także podniesie naszą pewność siebie i zniweluje uczucie stresu. Chociaż nie mamy gwarancji, jakie dokładnie tematy zostaną omówione podczas rozmowy, to istnieje lista kilku najbardziej popularnych pytań, jakich możemy się spodziewać. Warto zapisać przynajmniej część z nich na kartce i spróbować na nie odpowiedzieć, żeby nie zostać zaskoczonym. Wykorzystajmy też szansę, jaką daje nam możliwość zadawania pytań rekruterowi. To pokaże, że jesteśmy zainteresowani długofalową współpracą i rozwojem w danej firmie.

Jednak to nie wszystko

Odpowiedni wygląd nie sprawi, że dostaniemy wymarzoną posadę, ale zły na pewno nie pomoże w jej zdobyciu. Należy kierować się tylko jedną zasadą: ubierzmy się profesjonalnie. Zadbajmy o to, żeby nasze ciuchy były czyste i wyprasowane, a makijaż naturalny. Zakryjmy ewentualne tatuaże i pozbądźmy się piercingu z twarzy. W trakcie przygotowań rozważmy też w jaki sposób dostaniemy się na miejsce rozmowy. To bardzo ważne, żeby pojawić się przynajmniej 15 minut przed czasem. Jeżeli jedziemy samochodem, upewnijmy się, że jest zatankowany i zaplanujmy alternatywną trasę w przypadku niespodziewanych korków. Wybierając komunikacje miejską, pamiętajmy o możliwych opóźnieniach i wyjdźmy szybciej z domu.

Jak widać, istnieje bardzo wiele czynników, które wpływają na powodzenie takiej rozmowy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie z nich i przyłożymy się do przygotowań, to szanse, że rozmowa kwalifikacyjna czymś nas zaskoczy, zostaną zminimalizowane do granic możliwości. Profesjonalizm i naturalność, to dwie cechy, które najbardziej zwracają uwagę pracodawcy. Bądźmy pewni siebie i uśmiechnięci, bo to połowa sukcesu.

Redakcja szkolawformie.pl