Język angielski – czy warto się go uczyć?

Żyjemy w dynamicznie rozwijającym się społeczeństwie, w którym najważniejszą z form komunikacji jest język. Kiedyś wystarczała znajomość ojczystego języka, na dobrym poziomie, aby móc porozumieć się zarówno w środowisku codziennym, ale także w sytuacjach formalnych, np. na spotkaniach biznesowych, rozmowach kwalifikacyjnych. Aktualnie w dobie globalizacji, wykraczamy poza granice naszych krajów. Dynamicznie rozwijają się różne sektory gospodarki międzynarodowej, m.in. turystyka, przemysł, biznes. Cały czas jesteśmy wystawiani na kontakt z językami obcymi. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim język angielski, chiński, hiszpański, a w krajach europejskich – niemiecki, włoski, francuski.

Język angielski

Jednak główną rolę w naszym życiu odgrywa język angielski. Można nawet nazwać go drugim językiem ojczystym. Trudno się bez niego obyć i poradzić sobie w pracy zawodowej. Nawet w zawodach takich jak: kelner, sprzedawca, kontroler biletów, szczególnie wykonywanych w dużych, popularnych miastach, znajomość angielskiego jest niezbędna, bo może bardzo ułatwić komunikację. Język angielski przydaje się także podczas najzwyklejszych sytuacji codziennych, np. podczas słuchania piosenek zagranicznych zespołów, oglądania anglojęzycznych filmów i seriali, oraz na ulicy, w przypadku udzielenia pomocy i wskazówek osobie z zagranicy.

Nauka języka angielskiego

Jednym z ważnych działań, nad którym powinna się skupiać dzisiejsza edukacja, jest nauka angielskiego dla dzieci. W latach młodzieńczych posiadamy dużo większą zdolność uczenia się, zapamiętywania i rozwiązywania zadań związanych z językiem, niż w późniejszych latach naszego życia. Dlatego warto zadbać o to, żeby dziecko od najmłodszych lat miało kontakt z językiem obcym, co zdecydowanie ułatwi mu odnalezienie się w skomplikowanym świecie, gdzie znajomość angielskiego będzie podstawą, czymś niezaprzeczalnie wymaganym, jak np. umiejętność dodawania i odejmowania.

Aktualnie język angielski jest przedmiotem edukacji, wprowadzanym już od wieku przedszkolnego, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ponadto istnieje wiele kursów dla różnych poziomów zaawansowania, warto wziąć je pod uwagę. Kursy, połączone dodatkowo z zabawą, są najlepszą formą rozwoju dla najmłodszych. Bardzo pożądanym zjawiskiem jest także rozmawianie rodzica z dzieckiem, nie tylko w ojczystym języku, ale też po angielsku lub w innym języku obcym. To kolejny argument przemawiający za atrakcyjnością nauki języka angielskiego. Możemy nie tylko podnieść swoje umiejętności, a również pomóc naszym dzieciom w rozwoju.